Hobby CNC , és 3D nyomtatás kezdők részére, az alapoktól

Ezt a weboldalt azok számára készítem , akik most ismerkednek a CNC-vel kapcsolatos dolgokkal ,és nincs meg hozzá a háttér tudás , elektronikai, informatikai sem technikai szinten .

Miről is lehet olvasni ebben a leírásban?..
 

-Elsősorban azok részére írom, akik maguk szeretnék elkészíteni a CNC gépüket, de hasznos lehet azok számára is, akik megvásárolni szeretnék, és megérteni , megtanulni, a használatát. Főleg,  szoftweres és elektronikai ismereteket fogok itt átadni. Mivel a Mechanika elkészítésével  kapcsolatban,  nagyon sok más forrás fellelhető az interneten.

-CNC-vel kapcsolatos alapfogalmakról írok. Mint például , a CNC kordináta rendszer jobbkéz szabálya,  homing ciklus, G-kódok részletes magyarázata (a leggyakrabban használt Mach3 ,GRBL alapú vezérlésekhez ) , Előtolás értékek kiszámítása, Hardveres és szoftveres hibák lehetséges okai, és a problémák megoldása.

-Hogyan épül fel egy  DVD plotter (rajzoló CNC gép),  , EGGbot, (Tojás kifestő CNC gép) Lézergravírozó, Marógép vagy egy 3D nyomtató.  A felhasznált eszközök részletes bemutatása képekkel , és magyarázatokkal.

-Milyen részegységekből áll , a CNC elektronika , a vezérlés , és mi a  feladatatuk egy CNC gépen.

-Hogyan valósul meg LPT vagy USB porton keresztül, a komunikáció a PC és a vezérlő között.

-Az általam készített gépek szoftveres , és elektronikai részletezése.

-CAD /CAM programok használata-Postprocessor feladata G-kódok létrehozása.

-GRBL vezérlés , config beállítások  és Maszk beállítások részletes magyarázata.

-Arduinó /CNC shield/A4988, DRV8825 motorvezérlők pinkiosztása , és beszerelése , Motoráram beállítása.

-ARDUINÓ és egyéb motorvezérlők ( TB6600) , lehetséges beszerelési módjai. COMMON ANOD/COMMON CATOD bekötések. Hibák elhárítása

-Diodás Lézer vezérlése LTT/PWM jelekkel

-MACH3 konfigurálása,  és alapszintű használata , Különböző USB -s vezérlőprogramok kezelése. CANDLE  , LASERGRBL

-Frekvenciaváltó beszerelése , felprogramozása .

-Zavarszűrő megoldások, Hagyományos végállás kapcsolók, induktív, és  kapacitiv  szenzorok működése , és lehetséges bekötéseik .

-3D nyomtató építés , Marlin firmware konfigurálás , Marlin legfontosabb G-kódok ismertetése , BL Touch szenzor használata, és konfigurálása. 3D nyomtatás Tippek-Trükkök. Nyomtatási problémák megoldása.

-Egyszerű nyelvezettel megfogalmazva , néhány szó az elektromos áramról , és néhány analóg ,elektronikai alkatrészekről. Multiméter használata kezdőknek.

-Sok egyéb, ami az excel táblázat munkalapjain szereplő témakörökben a részletekben , hasznos információ lehet.

FRISSÍTVE: 2021.01.07 

-Nyákkészítés hagyományos és CNC technikával. Nyáklemez egyenetlenségeinek felderítése (Heighmapping) 

-Gerber fájlokból G kód létrehozása a leggyszerübb módon , az online RAPID PCB TO  G CODE alkalmazással

-Léptetőmotorok kalibrálásához segítség

-Extruder motor ,fillament kitolás kalibrációjához segítség

-Előtolás és fordulatszám kiszámításához kalkulátor

-LASERGRBL és CANDLE  , USB alapú CNC vezérlőprogramok használata.

-3D nyomtató ismeretek , szeletelőpogram beállítások, start/end G kódok, hibaelhárítás.

-Inductiv, kapacitiv  szenzorok és hagyományos végállás kapcsolók beszerelése

BL touch szenzor telepítésének részletes magyarázata, és firmwer beállításai.

-GRBL vezérléshez , érintőlemez (tapintó) (PRÓBA FUNKCIÓ)  , makrók készítése, és a bennük szereplő G kód-ok szerkesztéséhez magyarázatok.

FRISSÍTVE:  2021.02.14

-Ugyan nem CNC terület, de készítettem egy összefoglaló leírást , aszinkron villanymotorok beszereléséről , a netről összeszedett információk alapján. Itt is jelezném,  hogy nem vagyok villanyszerelő, és lehet hogy vannak benne hibák. Ezért felelősséget nem vállalok a leírtak miatt. Ez a kijelentés az összes általam leírt információra is vonatkozik. Az elektromos áram veszélyes. Azt javasolom mindenkinek , hogy aki nem biztos a dolgában ,forduljon inkább szakemberhez.

FRISSÍTVE:2021 03 23

Léptetőotorok STEP/UNIT értékének kiszámításához kalkulátor

FRISSÍTVE: 2021.03. 26

EGGBOT (Tojás kifestő CNC) készítése , beüzemelése, és az INSCAPE program alapszíntű használata, a képek szerkesztéséhez és az EGGBOT használatához

 

FRISSÍTVE: 2021.05.30

Készítettem egy leírást, aminek alapján bárki wifi kapcsolaton keresztül  képes lehet  irányítani egy GRBL firmwert használó Arduino alapú CNC gépet. Stabil kapcsolat mellett , ilyen módon kiküszöbölhetőek lesznek az USB porton keresztül bevitt zavarjelek a vezérlőbe . Ezen kívül,  nem lesz  korlátozott a CNC gép távolsága , a működtető számítógéptől függően , az USB összekötő kábel kihagyása miatt. Az ESP01 wifi modul konfigurálását és használatát írom le ebben a fejezetben. Programozói ismeretek és angol nyelvtudás sem szükséges , az itt leírt módszer kivitelezésére. Ez a módszer alkalmas bármilyen USB portot használó egység működtetésére ami az RX és TX kimeneteket használja.

FRISSÍTVE:2021 07. 06

A letölthető fájlok között szerepel , egy nagy méretű excel, aminek a megnyitása,  és mentése,  sok esetben problémákba ütközik , a nagy terjedelme miatt. Ezért úgy döntöttem hogy részekre bontom, és így az áttekinthetősége is jelentősen jobb lesz. Egyenlőre a szétbontását megoldottam, de még mindig vannak részek amik további szerkesztéseket is igényelnek. A LETÖLTÉS részben ennek megfelelően új nevet kapnak a fájlok

FRISSÍTVE:2021. 08. 14

Készítettem  SVG vektorfájlokat, amelyekben komplett GRBL  és MACH3 vezérlés sematikus rajzok szerepelnek. GRBL esetében a  vezérlés egy ESP01 wifi Modul segítségével kommunikál  a számítógéppel, egy virtuálisan létrehozott COM porton keresztül. Induktív szenzorok a végálláskapcsolók, és PWM jel vezérli a relét, ami működteti a maróorsót. A szenzorbekötések és zavarszűrési megoldások is szerepelnek a képeken. Nálam stabilan működő rendszert képeznek a rajzon szereplő megoldások.  A MACH3-rajzokon  két fajta Frekvenciaváltós bekötés szerepel . Továbbá NPN és PNP NORMAL OPEN szenzorbekötésekről is készültek fájlok. Lézerdiódás gravírozó vezérléssel , és 3D nyomtató vezérléssel  is kiegészültek a feltöltések. Évekkel ezelőtt, én is  ilyen rajzokat kerestem a neten, ami segített volna akkoriban összeállítani a saját vezérléseimet. Sajnos nem találtam ennyire részletes rajzot sehol. Most elérkezett az idő hogy én készítsek ilyeneket . Sajnos kép formátumban nem igazán áttekinthető és nagyítható , ezért  az eredeti vektoros formátumot töltöttem inkább fel. Az INSCAPE programmal készítettem . Más vectoros program nekem nem nyitotta meg rendesen , a benne foglalt képeket. Az összeállított elektronika szoftweres megvalósítása is jelen van a letölthető fájlok között.

FRISSÍTVE 2021.10 10

Kiegészítettem a leírásaimat egy újabb fájjal ,amiben bemutatom hogyan lehetséges viszonylag drága kézi mozgésvezérlők (KÉZIKERÉK)  helyett , egyszerű JOYSTIC-kal ,vagy XBOX vezérlővel irányítani egy CNC gépet.

Sajnos a LETÖLTÉS rovatot véletlenül teljesen letöröltem , ezért újra elkészítettem a letöltéshez szükséges linkeket. Feltöltés folyamatban.....

 

FRISSÍTVE: 2022.06.12

Időközben szerkesztettem a feltöltött fájlokat. Töröltem és hozzáírtam néhány dolgot. Javításokat , helyesbítéseket végeztem és egyszerűsítettem a megfogalmazásokat,  ahol volt rá mód. Ha az időm engedi, akkor továbbra is bővítem a fájlokat , esetleg újabb információkkal is . Most készítettem egy leírást képekkel illusztrálva ami a MACH3 program használatát és beállításait mutatja be, magyar nyelven . Természetesen mindenre nem tér ki részletesen a leírás, csak a legfontosabb műveleteket ismerteti ,ami alapján már egy kezdő is tudja használni a programot.

 

FRISSÍTVE :2022.09.17

A 26 NYÁK TERVEZÉS-MARATÁS-CNC MARÁS nevű fájlt kiegészítettem ,hasznos információkkal ,és javítottam az eddigi tapasztalataim alapján. Többek között a SPRINTLAYOUT programban való Gerber fájlok létrehozásáról írtam le pár dolgot. A G kód létrehozásához az ASPIRE programban, készítettem egykomplett leírást képekkel illusztrálva.

 

FRISSÍTVE: 2022.11.23

Készítettem egy leírást arról , hogy hogyan lehet a MACH3 CNC kezelőprogramhoz , egy ARDUINO mikrovezérlő segítségével. Valós idejü POTMÉTERES előtolás és orsófordulat szabályozást készíteni. A leírás része azt is tartalmazza , hogy külső vezérlőgombokat Pl CICLE START, FEED HOLD stb külső gombokat, hogyan lehet hozzáadni a MACH3 programhoz. Korábbi leírásomban már részleteztem , hogy egy JOYSTIC segítségével mindez egyszerűen megoldható, de ez a megoldás még praktikusabb lehet , egy közvetlenül a CNC gépnél elhelyezett , kezelődobozba épített Potmeter segítségével, aminek a csavarásával még finomabban állítható az előtolás sebessége megmunkálás közben.

 

FRISSÍTVE: 2023.12.03

Készítettem egy újabb GRBL CNC vezérlést,  ami Univerzálisan alkalmas , akár több fajta CNC gép működtetésére , max 4 Amperes léptető motorokhoz. Bármilyen 3 tengelyes marógép plazmavágó vagy lézer működhet erről a vezérléről. Az össze opcionális funkció kiépítésre került a vezérlő dobozban. Jelen esetben ez , a meglévő lézerdiódás gépem megújítását szolgálja . Maga a gép is átesett náhány válltoztatáson. A rajzololási funkció bővítése is folyamatban van. Elektronikai lakkfilces feliratozás, és panelterv rajzolásra is alkalmas lesz a gép, sav maratásos technikához.Végleges állapotban készülnek újabb képek a kész gépről is.

FRISSÍTVE .2023.11.04

Elkészült egy leírás ami kiegészíti a JOYSTIC mozgásvezérlő beállításának leírását. Ebben a fájlban a LASERGRBL program Gyorsgombjainak kiosztását írtam le, amit az ANTIMICRO program is használni fog a joystic működtetésére. (EZ az általam használt, legfontosabb hozzárendelt funkciókat tartalmazza) A leírás tartalmazza a beállítások végleges mentésének a módját is , arra az esetre ha szükség van pl operációs rendszer újratelepítése után a korábbi LASERGRBL beállítások gyors visszaállítására.

                                   MACH3 VEZÉRLÉS

 

mach3_vezerles.jpg

 

       MACH3 VEZÉRLÉS     -    ZAVARSZŰRÉS     

 mach3_vezerles_2.jpg

 

         

        GRBL  VEZÉRLÉS ESP01 WIFI MODULLAL

 

grbl_cnc_wifivel_vezerelve.jpg

      NPN NO  INDICTIV SZENZOR BEKÖTÉS
 
 
npn_no_bekotes.jpg
                     
         PNP NO INDUCTIV SZENZOR BEKÖTÉS
 
 
pnp_no_bekotes.jpg
 
         
       3D NYOMTATÓ VEZÉRLŐELEKTRONIKA
 
 
 
3d_nyomtato_elektronika.jpg
       
 
           GRBL LÉZERdióda  VEZÉRLÉS ESP01                                             WIFIMODULLAL 
 
 
grbl_wifi_vezerles_lezerdiodahoz.jpg
Miről nem fogok írni?..

-Nem fogok írni arról , hogy hogyan készítsétek el a CNC gép mechanikáját, a mozgatórendszert , vagy milyen kivitelűre tervezzétek a gépeteket. Erről rengeteg információ található a neten , képek videók formájában . Mindenkinek egyénileg kell eldöntenie , hogy mit is szeretne elkészíteni , mik az elvárásai, mennyit szeretne rá elkölteni.

-Nem fogok bonyolult számításokat ,képleteket bemutatni sem a mechanika , sem az elektronikai alkatrészek terhelhetőségének , sebességének , nyomatékának , kiszámításához mert ez a profik " feladata. 

-Egyenlőre nem fogok írni esztergagép CNC-re való átalakításáról, Van egy E1N esztergagépem , és ugyan tervezem ,de még nincs elég  tapasztalatom ezzel kapcsolatban a szükséges átalakításhoz.



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 21
Tegnapi: 10
Heti: 152
Havi: 622
Össz.: 35 515

Látogatottság növelés
Oldal: TARTALOM
Hobby CNC , és 3D nyomtatás kezdők részére, az alapoktól - © 2008 - 2024 - hobbycncalapok.hupont.hu

Az ingyenes honlapkészítés azt jelenti, hogy Ön készíti el a honlapját! Ingyen adjunk: Ingyen Honlap!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »